Aby należycie odżywić nasz organizm powinniśmy spożywać produkty z różnych grup, tzn. powinny to być zarówno węglowodany, białka jak i tłuszcze. Istnieją jednak pewne zestawienia, których ze względu na wzajemne niekorzystne odziaływanie lepiej unikać. Poniżej opiszę niektóre z nich.

Na skróty
1. Herbata z cytryną
Herbata zawiera glin, pierwiastek, który jest szkodliwy, ze względu m.in. na przyczynianie się do choroby Alzheimera. Glin zawarty w herbacie ma dla nas formę, której nie możemy przyswoić, tzn. że prawie w całości go wydalamy. Zdecydowana większość glinu kumuluje się w fusach lub pyle herbacianym (w przypadku herbat torebkowych). Cytryna zawiera kwas cytrynowy, który z glinem tworzy cytrynian glinu, sól, która jest dla nas już dobrze przyswajalna i akumuluje się w tkankach. Z tego względu nie powinno dodawać się cytryny do herbaty, w której znajdują się fusy lub też zaparza się w niej torebka z herbatą. Jeśli więc lubisz herbatę z cytryną nie musisz z niej rezygnować – dodawaj cytrynę po odcedzeniu naparu z fusów/wyjęciu torebki.
2. Herbata z ciastem drożdżowym
Jako, że ciasto drożdżowe, zawiera sporo witaminy B1, a herbata zawiera garbniki, które w znacznym stopniu utrudniają wchłanianie tej witaminy – lepiej nie spożywać równocześnie tych 2 produktów.
3. Pomidor z ogórkiem
Wbrew powszechnej opinii nie jest to połączenie szkodliwe, a raczej wzajemnie niekorzystne. Ogórki zawierają enzym – askorbinazę, która rozkłada witaminę C. Połączenie pomidora, ale też pietruszki, papryki czy warzyw sprawia, że witamina C jest pod wpływem ogórka „tracona”. Z tego względu nie polecam spożywać ogórka świeżego z żadnymi warzywami. Nie dotyczy to jednak ogórków kiszonych, które nie zawierają szkodliwego enzymu. Co umożliwia łączenie go z innymi warzywami bogatymi w witaminę C.
4. Napoje zawierające kwas szczawiowy (herbata czarna, kawa) z produktami bogatymi w wapń (sery, mleko, jogurty, kefiry)
Popijając kanapki z serem herbatą lub kawą zwiększamy ryzyko powstawania kamicy nerkowej/pęcherza moczowego. Zawarty w kawie/herbacie kwas szczawiowy łączy się z wapniem i tworzy nierozpuszczalne kryształki szczawianu wapnia, które odkładają się w drogach moczowych. Sporadyczne spożywanie takich kompozycji w niewielkich ilościach nie stwarza poważnego zagrożenia kamicy. Jeżeli jednak ktoś chorował na kamicę w przeszłości lub też przypadki zachorowań występują u niego w rodzinie, powinien unikać tego typu połączeń.
5. Warzywa kapustne z rybami
Ryba z surówką z białej kapusty – to popularne i jak się powszechnie wydaje bardzo zdrowe zestawienie. Wbrew pozorom jednak nie należy do najlepszych. Zawarte w kapuście goitrogeny częściowo wiążą zawarty w rybach jod i uniemożliwiają jego pełne wchłanianie. Nie dotyczy to jednak kapusty kiszonej, która w procesie kiszenia traci większość goitrogenów. Niedobory jodu, ze względu na dodawanie jodu do soli, występują w Polsce rzadko. Inne warzywa zawierające goitrogeny to brukselka, brokuły, kalafior, soja, jak również orzechy ziemne gruszki i truskawki.
6. Czerwone wino, kawa i herbata + mięso/wątróbka/strączki
Zawarte w winie, kawie i herbacie garbniki, zmniejszają wchłanianie żelaza z mięsa i innych produktów będących jego dobrym źródłem. Popijanie posiłków tymi napojami może więc przyczynić się do powstawania niedoborów żelaza.
Łączenie produktów spożywczych, ten temat został również poruszony na stronie wiecejnizzdroweodzywianie.pl
Piśmiennictwo:
Kopczyńska, Ewa. “Czego nie jemy. Obawy żywieniowe jako klucz porządkujący wzorce żywieniowe.” (2017): 163-176.
Ciborowska H. Dietetyka, żywienie człowieka zdrowego i chorego
Gawęcki J. Żywienie człowieka 1 Podstawy nauki o żywieniu, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2017