
Jak zadbać o włosy ?
Aby zadbać o profilaktykę/wspomóc leczenie problemu jakim jest wypadanie włosów warto działać holistyczne. Działania możemy podzielić na :
– “od wewnątrz”, które opierają się na diagnostyce problemu, dzięki badaniom, włączeniu bogatej w składniki odżywcze diety, ew farmakoterapii/suplementacji
– “od zewnątrz” opierają się na REGULARNYM stosowaniu kosmetyków dla osób z problemem wypadania włosów: szampony, sera, wcierki, odżywki i stosowanie zabiegów na skórę głowy takich mezoterapia, czy karoboksyterapia.
W bieżącym artykule skupię się na działaniach zewnętrznych. Podobnie jak w przypadku diety, największą skuteczność osiągnąć można wybierając preparaty adekwatne do problemu. Poniższy podział zrobiłam w oparciu o najczęstsze przyczyny wypadania włosów z jakimi spotykam się w gabinecie dietetycznym.
Ważne!
W celu ustalenia przyczyny problemu wypadania włosów, poza badaniami laboratoryjnymi, warto zrobić badania skóry głowy u trychologa/dermatologa. Do wyboru mamy trichogram polegający na ocenie mikroskopowej skóry głowy. W tym celu pobiera się około 50-100 włosów. Badanie to określa proporcje poszczególnych faz cyklu włosowego (anagenu, katagenu, telogenu). Drugie badanie najczęściej stosowane w ocenie kondycji skóry głowy to trichoskopia. Jest to nieinwazyjna, bezbolesna metoda oceny włosów oparta na metodzie wideodermoskopii.
Łysienie androgenowe
Występuje w wyniku nadreaktywności enzymu 5α-reduktazy odpowiedzialnego za przekształcanie testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT) oraz zmniejszonej aktywność aromatazy – enzymu przekształcającego androstendion do estronu. Jeżeli dojdzie do rozpoznania łysienia androgenowego, niezbędne jest ustalenie, czy towarzyszą mu zaburzenia hormonalne (hiperandrogenizm).
Efektem zwiększonej aktywności androgenów jest miniaturyzacja mieszków włosowych. Również cykl wzrostu włosa zostaje rozregulowany – dochodzi do skrócenia fazy jego wzrostu. Procesy te skutkują produkcją włosów, których łodygi są cieńsze oraz krótsze. W przeciwieństwie do mężczyzn łysienie androgenowe u kobiet ma bardziej rozproszony charakter – wypadające włosy nie tworzą aż tak wyraźnej linii.
Wcierki do włosów dla kobiet z łysieniem androgenowym
Substancją czynną która ma zastosowanie w hamowaniu wypadania włosów z powodu nadmiaru/nadwrażliwości cebulek włosowych na DHT (dihydrotestosteron) jest minoksidyl.
Składnik stymuluje wzrost włosów, a także wydłuża mieszki włosowe, działa pobudzająco na namnażanie się mieszków w fazie wzrostu. Na rezultaty stosowania tego typu wcierek należy poczekać. Badania kliniczne wskazują na skuteczność leku pod warunkiem systematycznego stosowania, 2 razy dziennie, przez minimum 4 miesiące. Pierwsze efekty działania leku widoczne są po ok. 2 miesiącach, ale na pełen efekt trzeba czekać ok. 12 miesięcy. Dodatkowo w miejsce włosów które wypadły można zaobserwować dużo nowych tzw. baby hair.
Wadą jest to, że po zaprzestaniu stosowania preparatu, jeżeli nie wdrożyliśmy odpowiedniej farmakoterapii/diety lub innego działania mającego wpływ na unormowanie hormonów, problem dość szybko powróci (zwykle po ok 3 miesiącach od zaprzestania stosowania preparatu). Stosując tego typu wcierki należy zawsze myć ręce po ich użyciu, gdyż włosy mogą pojawić się w niechcianych okolicach.
Wcierki z minoksidylem są dostępne bez recepty np. pod nazwą handlową Piloxidil, Loxon. Preparaty można kupić w stężeniach 2% lub 5%.
Szampony dla osób z łysieniem androgenowym
Szampon nie musi działać przeciw łysieniu androgenowemu. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie skóry do zastosowania właściwego leku jakim jest wcierka. Produktu nie spłukujemy i pozostawiamy na skórze głowy przez cały dzień. Lepiej stosować szampony jak najbardziej naturalne nie powodujące podrażnień i świądu.
Gdy łysieniu androgenowemu towarzyszy łojotok i jego powikłania takie jak łupież tłusty czy łojotokowe zapalenie skóry, warto zastosować specjalny szampon. Skład: palma sabałowa, olejek z drzewa herbacianego (tee tree), olejek rozmarynowy, ekstrakt z mydlnicy lekarskiej, czy szampony z dziegciem. Ciekawym kosmetykiem jest szampon z ekstraktem z owoców czarnej porzeczki, witaminami z grupy B i składnikami mineralnymi. Ekstrakt z porzeczki ma działanie nawilżające, ściągające i eksfoliacyjne. Szampon z ekstraktem porzeczki produkuje np. firma BIONIGREE
Sera do włosów/peelingi/maski do skóry głowy przy wypadaniu włosów
Sera zawierające kwasy AHA ( alfa-hydroksykwasy: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas jabłkowy, kwas szikimowy, kwas migdałowy) będą wpływały oczyszczająco na skórę głowy. Rozpuszczając nadmiar łoju oraz normalizując pracę gruczołów łojowych. Przykładowym preparatem zawierającym te składniki jest np. serum oczyszczające do skóry głowy BIONIGREE lub peeling firmy Bandi. Sera tego typu poleca się stosować od 1 do 5 razy w tygodniu, w zależności od stopnia nasilenia problemu.
Gdy cierpisz na łysienie telogenowe spowodowane niedoborami pokarmowymi
Wcierki do włosów
Polecane są wcierki zawierające składniki powodujące rozszerzenie i miejscowe przekrwienie skóry. Efektem tego procesu jest wzmocnienie odżywienia i dotlenienia opuszek włosów (cebulek) oraz pobudzenie ich regeneracji i wzrostu włosów. Składniki o takim działaniu to m.in: kwas mrówkowy, nikotynian metylu, pokrzywa zwyczajna, trokserutyna, tymianek pospolity, kofeina, żeń-szeń.
Wcierki tego typu można zakupić np. z firmy Bandi.
Zabiegi trychologiczne przy wypadaniu włosów
Wszystkie zabiegi trychologiczne wykonywane są w seriach. Ich dokładna liczba oraz częstotliwość zależy od wielu zmiennych i ustalana jest przez kosmetologa trychologa lub dermatologa.
Mezoterapia
To zabieg polegający na podaniu odpowiedniej substancji czynnej bezpośrednio do skóry. Do wyboru mamy mezoterapię igłową, mikroigłową oraz bezigłową. W pierwszym wariancie koktajl odżywczy podawany jest za pomocą kaniuli, gdzie wykonuje się kilka wkłuć. Chociaż już same nakłucia skóry głowy są silnym stymulatorem wzrostu włosów (uwalniania czynniki wzrostu z osocza i procesy naprawcze ), to ważne jest by podawany podczas zabiegu preparat zawierał składniki antyandrogenne (w przypadku łysienia androgenowego), stymulujące i poprawiające odżywienie jak: peptydy, witaminy i minerały, pierwiastki śladowe, aminokwasy.
Karboksyterapia
Jest to zabieg polegający na iniekcyjnym podaniu dwutlenku węgla. Skutkuje on rozszerzeniem się naczynek oraz powstaniem nowych. Dzięki większemu przepływowi krwi skóra jest bardziej odżywiona, a włosy otrzymują większą ilość składników odżywczych. Zwiększa się również ilość tlenu, co również poprawia stan włosów. Dzięki odżywieniu skóry głowy, a nie tylko włosów, włosy stają się o wiele mocniejsze, szybciej rosną i nie wypadają.
Karboksyterapia pomaga przede wszystkim na wypadanie włosów m.in. przy łysieniu androgenowym i plackowatym.
Jest to również bardzo skuteczna metoda w walce suchą i łojotokową skórą.
Zabieg ten często łączy się z zabiegami mezoterapii skóry głowy w celu zoptymalizowania efektów.
Kriomasaż Cryo-S
To zabieg polegający na działaniu na skórę głowy poprzez ujemną temperaturę dzięki podaniu podtlenku azotu. Ochłodzenie tkanek powoduje pobudzenie odnowy biologicznej,
Dr.CYJ Hair Filler
To terapia bazująca na podaniu iniekcyjnym specjalnego koktajlu, bazującego na kompozycji siedmiu peptydów oraz kwasu hialuronowego. Efekty są najczęściej widoczne już po dwóch miesiącach.
Czy warto zastosować zabiegi trychologiczne przy wypadaniu włosów?
Zalety mezoterapii
Mezoterapia igłowa uważana jest obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod powstrzymujących wypadanie włosów i stymulujących ich wzrost. Podczas zabiegu stymulowane są mieszki włosowe do wytwarzania nowych włosów, dzięki czemu widoczna jest poprawa w gęstości włosów i ich wzmocnieniu. Skóra ostrzykiwana jest powierzchniowo substancjami hamującymi wypadanie włosów i są to m.in. witaminy, leki przeciwzapalne, substancje odżywcze. Inaczej niż w przypadku stosowania witaminowych masek, czy ampułek, tu substancje czynne są wprowadzane wgłąb skóry, dzięki czemu od razu są transportowane do mieszków włosowych. Zestaw substancji jest dobierany indywidualnie pod każdego pacjenta.
Skuteczność metody w dużym stopniu zależy więc od prawidłowego doboru preparatu. Z moich obserwacji wynika że na zabieg mezoterapii warto zdecydować się gdy włosy wypadają sezonowo, na skutek stresu, zażywania leków hormonalnych oraz po ciąży. Nie przyniesie ona jednak tak dobrych rezultatów jeżeli przyczyną wypadania włosów będzie łysienie androgenowe, gdyż problem leży tutaj przede wszystkim “w środku’.
Warto zaznaczyć, że aby uzyskać optymalne rezultaty należy zdziałać holistycznie, tzn. włączyć równocześnie zdrową dietę, ew farmakoterapię/suplementację.
Minusy
- Wysoka cena
- Często słaba jakość preparatów stosowanych do wstrzykiwania w skórę głowy (najczęściej idzie w parze z podejrzanie niską ceną zabiegu)
- Spora ilość zabiegów potrzebna do uzyskania rezultatów
- Nawet gdy osiągniemy sukces zabiegami, prędzej czy później, pod wpływem tych samych czynników, włosy znowu zaczną wypadać jeżeli nie włączymy leczenia od środka.
Podsumowując zabiegi takie jak karboksyterapia czy mezoterapia warto włączyć w przypadku wypadania włosów jeżeli dysponujemy odpowiednio dużym funduszem. Podstawą jednak powinno być odnalezienie przyczyny problemu i zadziałanie na dwóch frontach tzn. od środka (dieta, leki/suplementy) oraz od zewnątrz (kosmetyki do użytku codziennego, a w dalszej kolejności zabiegi na skórę głowy).
Piśmiennictwo:
Price, Vera H. “Treatment of hair loss.” New England Journal of Medicine 341.13 (1999): 964-973.
Klonowska, Joanna. “Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów.” (2017).
Tazbir, Marta, Marta Pastuszka, and Andrzej Kaszuba. “Rola mezoterapii w medycynie estetycznej.” Acta Clinica et Morphologica 13.1 (2010): 29-32.
Matysek-Nawrocka, Marlena, Maria Bernat, and Michał Koziarski. “Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów.” Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki: 7.
Styczeń, Przemysław. “Włosom na ratunek.” Art of Beauty 2 (2015): 32-39.
Langner, Andrzej, and Marcin Ambroziak. “Łysienie androgenowe u mężczyzn–czy warto leczyć?.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 5.4 (2002): 46-50.