
Ze statystyk wynika, że ponad 70% Polaków stosuje suplementy diety. Czy jednak jesteśmy świadomymi konsumentami? I czy w dbaniu o własne zdrowie nie robimy sobie przypadkiem krzywdy? Z poniższego artykułu dowiesz się jak wybierać suplementy diety żeby osiągnąć optymalny efekt i sobie nie zaszkodzić.
Na skróty
- 1 Jak wybierać suplementy diety – pomocne wskazówki
- 2 Decydując się na suplement odpowiedz sobie na pytanie, czy na pewno go potrzebujesz?
- 3 Na co zwracać uwagę przy wyborze suplementów diety?
- 4 Jeżeli nie znasz się na składach i nie wiesz czego potrzebujesz…
- 5 Zawsze w pierwszej kolejności wybieraj produkt który jest lekiem, a nie suplementem
- 6 Porównuj ceny, znajdź swoją” brakującą cegiełkę”, dobierz dawkę i czas stosowania
Jak wybierać suplementy diety – pomocne wskazówki
Decydując się na suplement odpowiedz sobie na pytanie, czy na pewno go potrzebujesz?
Poprzez zdrową dietę pokrywasz zapotrzebowanie na większość składników mineralnych i witamin. Jeżeli nie masz pewności czego Ci brakuje zanim rozpoczniesz suplementację zrób badania z krwi na zawartość substancji (witamin, składników mineralnych) których niedobór podejrzewasz. Pamiętaj by uzupełniając niedobory zadbać nie tylko o suplementację, ale i zmiany w diecie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze suplementów diety?
Pierwszą rzeczą na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze suplementów diety jest nie tylko skład, ale i ZAWARTOŚĆ składników w danym suplemencie. Producenci suplementów bardzo często umieszczają w preparacie dużą ilość składników. Ich zawartość jednak jest często na tak niskim poziomie, że stosowanie nawet przez dłuższy czas tak naprawdę nie przyniesie większych korzyści. Będą to więc pieniądze wyrzucone w błoto…
Jeżeli nie znasz się na składach i nie wiesz czego potrzebujesz…
Niestety wiele osób nie zna się na tym które składniki faktycznie działają, a które nie. Dlatego jeżeli nie posiadasz wiedzy w tym zakresie, a zauważasz u siebie objawy mogące wskazywać na braki składników z pożywienia:
- Idź do lekarza który na podstawie objawów skieruje Cię na odpowiednie badania w celu wykrycia gdzie leży źródło problemu lub zapisze odpowiedni lek/ew. suplement we właściwej dawce. Jeżeli nie masz możliwości zasięgnąć porady lekarskiej propozycje bada możesz znaleźć np. tutaj.
- Jeżeli wiesz już czego Ci brakuje przeanalizuj swój jadłospis/stan zdrowia i wprowadź zmiany w codziennym jadłospisie. Jeżeli Twoja dieta jest mało urozmaicona i brakuje w niej warzyw/owoców, nabiału czy innych ważnych źródeł składników mineralnych/witamin skorzystaj z usług profesjonalisty i zgłoś się do dietetyka klinicznego w celu konsultacji swej dotychczasowej diety.
- Niedobory często mogą być tez wynikiem już stosowanych leków lub chorób o których istnieniu nie wiesz. Dlatego zanim zdecydujesz się na suplementację upewnij się, że stanowi to właściwe rozwiązanie Twojego problemu. Jeżeli stosujesz na stałe leki uważnie przeczytaj ulotkę stosowania.
- Jeżeli w Twoich wynikach badań zostaną stwierdzone niedobory możesz:
– iść do lekarza i poprosić o przypisanie odpowiedniego leku
– zasięgnąć porady farmaceuty w kwestii doboru odpowiedniego preparatu
– zrobić mały “research” samodzielnie
To prawda, że w Internecie jest bardzo dużo stron sponsorowanych przez producenta danych suplementów i takich bym nie polecała. Są jednak też bardziej obiektywne strony, osobiście polecam np. tą: https://pantabletka.pl/
Zawsze w pierwszej kolejności wybieraj produkt który jest lekiem, a nie suplementem
Dlaczego warto wybrać lek zamiast suplementu? Posłużę się przykładem by odpowiedzieć na to pytanie.
Powiedzmy że w wynikach badań masz stwierdzony niedobór witaminy D3 (jest to bardzo powszechny problem). Do wyboru jest mnóstwo preparatów z witaminą D3, w tym zarówno leki bez recepty (OTC), jak i suplementy. Jeżeli wybierzesz produkt który jest lekiem, jak np. w przypadku witaminy D3 preparat taki jak Vigantol, czy Vigantoletten to masz pewność że w składzie preparatu będzie to co jest napisane na opakowaniu. Pewność tą dają liczne kontrole jakiej poddawane są leki. Każda partia leku, który schodzi z taśmy produkcyjnej musi zostać skontrolowana zanim trafi do aptek. Dodatkowo produkt o statusie leku przed wprowadzeniem do sprzedaży musi przejść serię badań, w celu potwierdzenia swej skuteczności. Musi też zostać zatwierdzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL), czyli przechodzi kolejne badania kontrolne.
A co z suplementami?
Suplementów diety nie trzeba badać przed wprowadzeniem do handlu. Wystarczy jedynie zgłosić Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu (GIS) fakt ich wprowadzenia. Suplementy diety z definicji są żywnością, podlegają więc jedynie kontroli Sanepidu. A jak to jest z ich skutecznością? Od leczenia są leki, natomiast suplementy powinny jedynie uzupełniać to czego brakuje. Dlatego jeżeli w Twoich wynikach badań zobaczysz niedobory składników, dużo lepiej jak zdecydujesz się na lek, którego skuteczność została potwierdzona w licznych badaniach, a dawka została tak dobrana by wywrzeć efekt leczniczy.
Porównuj ceny, znajdź swoją” brakującą cegiełkę”, dobierz dawkę i czas stosowania
Wydaje się to oczywiste jednak często cena preparatu nie zawsze idzie w parze z jakością. Dlatego tak ważne jest by zwracać uwagę na dwie rzeczy przy wyborze suplementów diety. Po pierwsze sprawdź czy w danym preparacie jest składnik którego potrzebujesz. Po drugie zobacz w jakiej ilości on występuje.
To że w składzie preparatu jest wymienione cała lista witamin i składników mineralnych wcale nie oznacza że jest on lepszy. Sensowniejszym rozwiązaniem będzie przywiązanie większej uwagi do tego jaki składnik jest nam naprawdę potrzebny i zastosowanie go w odpowiedniej dawce. Dlatego właśnie jak się na tym nie znasz, skorzystaj z pomocy lekarza oraz/lub dietetyka. Skróci to czas “błądzenia” po omacku pośród tysiąca nowości w aptekach i pozwoli Ci zaoszczędzić zarówno pieniądze jak i czas.