
Tak jak już pisałam we wcześniejszych artykułach na temat wypadania włosów działania mające na celu zatrzymanie wypadania włosów powinno być dostosowane do przyczyny problemu. Jeżeli więc wypadanie włosów spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi wzbogacenie diety w składniki odżywcze nie przyniesie spektakularnych efektów. Jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów jest niedobór żelaza.
Pierwszą rzeczą więc jaką powinniśmy zrobić szukając przyczyny wypadania włosów są badania i samoobserwacja. O badaniach jakie warto zrobić szukając przyczyn napisałam tutaj.
Na skróty
- 1 Żelazo
- 1.1 Co należy zbadać, aby zdiagnozować niedobór żelaza?
- 1.2 Jakie dodatkowe badania warto wykonać w razie zdiagnozowania niedoboru żelaza, czyli gdzie szukać przyczyny problemu?
- 1.3 Co zrobić by zwiększyć wchłanialność żelaza wraz z dietą?
- 1.4 Dobre źródła pokarmowe żelaza
- 1.5 Niedobór żelaza – jak dobrać odpowiednią suplementację ?
Żelazo
Co należy zbadać, aby zdiagnozować niedobór żelaza?
- morfologia
- żelazo
- ferrytyna
- transferyna
- poziom witaminy B12
- poziom kwasu foliowego
Jakie dodatkowe badania warto wykonać w razie zdiagnozowania niedoboru żelaza, czyli gdzie szukać przyczyny problemu?
Jeżeli w naszej diecie nie brakuje produktów bogatych w żelazo, a pomimo to mamy zdiagnozowany jego niedobór warto wykonać poniższe badania z celu odnalezienia przyczyny problemu.
- Przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA , IgG, przeciwciała przeciw deamidowanym peptydom gliadyny w klasie IgA, IgG oraz ogólny poziom przeciwciał typu IgA . Są to badania wykonywane w celu rozpoznania celiakii.
- Przeciwciała skierowane przeciwko antygenom H. pylori obecnym w kale lub test oddechowy ureazowy. Dzięki temu dowiemy się czy przyczyną niedoborów żelaza są u nas problemy z żołądkiem spowodowane zakażeniem Helicobacter Pyroli.
- Oznaczanie przeciwciał w klasie A (IgA) i G (IgG) przeciw antygenom drożdżaka Candida Albicans lub D – Arabinitol w moczu – czyli badanie w kierunku przerostu Candidy
- Wykrywanie stanów zapalnych jelit: kalprotektyna w kale
- Test oddechowy wodorowy lub metanowo-wodorowy w celu wykrycia SIBO, czyli przerostu bakteryjnego jelita cienkiego
Co zrobić by zwiększyć wchłanialność żelaza wraz z dietą?
- ogranicz spożycie kawy i herbaty (zaplanuj co najmniej pół godzinny odstęp między wypiciem kawy, herbaty a posiłkiem)
- włącz produkty bogate w witaminę C takie jak: kapusta kiszona, owoce cytrusowe, owoce jagodowe, papryka
- unikaj równoczesnego spożywania wraz z posiłkiem bogatym w żelazo (np. zawierającym warzywa strączkowe lub mięso) produktów mlecznych
Dobre źródła pokarmowe żelaza

Poniżej przedstawiłam produkty o wysokiej zawartości żelaza, które warto by było włączyć do codziennego menu w razie występowania niedoborów:
- Wątróbka!
- Zakwas buraczany
- Czerwone daktyle (głożyna pospolita)
- Wieprzowina, wołowina
- Warzywa strączkowe (fasola, groch, soczewica, ciecierzyca, soja, tofu)
- Kakao, w tym ziarna surowego kakao jako dodatek do jogurtu lub innych potraw
- Pistacje, pestki dyni, słonecznik
- Natka pietruszki, jarmuż
Żelazo pochodzące z mięsa oraz ryb jest najlepiej przyswajane . Jest to tzw. żelazo tzw. hemowe i znajdziesz je w większych ilościach w czerwonym mięsie i podrobach.
Uwaga!
Nadmiar żelaza z produktów pochodzenia zwierzęcego/suplementów kumuluje się w organizmie i może prowadzić do rozwoju poważnych chorób, w tym do chorób układu krążenia, serca, wątroby oraz niektórych rodzajów nowotworów. Zachowaj więc ostrożność w aspekcie suplementacji żelazem oraz ilości czerwonego mięsa w diecie.
Niedobór żelaza – jak dobrać odpowiednią suplementację ?
W celu zadziałania przyczynowo, a nie tylko objawowo zastosuj taką suplementację, która uderzy w problem powodujący niedobory tego pierwiastka. Poniżej przedstawiłam preparaty, które warto zastosować kiedy przyczyną są zaburzenia żołądkowe lub jelitowe, choć oczywiście mogą być również inne przyczyny powodujące zaniżony poziom tego pierwiastka we krwi.
- W przypadku zakażenia Helicobacter pyroli: polecam preparaty z miodem manuka, cytrynianem bizmutu, mastiką, karnozyna cynku
- W przypadku przerostu Candidy: dobrze sprawdzi się np. Candida Support, Enterol, Biofilm Defense
- W celu zwiększenia wchłanialności żelaza przez jelita warto zastosować takie preparaty jak np.: laktoferyna, probiotyki ze szczepem Lacobacillus plantarum 299v, Bifidobacterium infantis, szczep 35624, pyłek pszczeli z miodem, wodą i cytryną , maślan sodu , witamina C.
Poczytaj jakie jeszcze składniki są ważne dla zdrowej skóry głowy i nie tylko link.
Piśmiennictwo:
Szklarczyk, Małgorzata, Anna Goździalska, and Jerzy Jaśkiewicz. “Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów.” (2012).
Jachimowicz, Karolina, and Dietetyk Lublin. “ZDROWE WŁOSY, SKÓRA I PAZNOKCIE-ZALECENIA ŻYWIENIOWE ORAZ SUPLEMENTACJA.”
Górska, Anna, and Robert Piech. “Właściwości i znaczenie żelaza oraz metody jego oznaczania.” Analit (2018).