
Co to jest syrop glukozowo-fruktozowy ?
Syrop glukozowo-fruktozowy (inaczej izoglukoza, syrop glukozowy, syrop kukurydziany lub HFCS) stosowany jest w przemyśle spożywczym jako substancja słodząca. Otrzymywany jest on głównie ze skrobi kukurydzianej i ma zastosowanie w produkcji wielu produktów spożywczych, m.in. ciast, batonów, czekolad nadziewanych, czekoladek, soków i innych napojów, sosów, jogurtów owocowych, ketchupów itd. Ze względu na korzystne z punktu widzenia producentów cechy fizykochemiczne (płynna konsystencja, mniejsza tendencja do krystalizacji) jest on bardzo często stosowany jako tańszy i wygodniejszy w użyciu zamiennik cukru. Czy jednak zamiana ta jest korzystna również dla naszego zdrowia?

Syrop glukozowo-fruktozowy oficjalnie został ogłoszony w Stanach Zjednoczonych jako główny winowajca otyłości. Teza ta poparta została obserwacjami na temat zwiększonego spożycia przez Amerykanów produktów z tym dodatkiem i równoczesnym zwiększeniem liczby otyłych Amerykanów oraz badaniami nad samą substancją. Czy jednak sprawa nie ma się podobnie z cukrem?
Zwykły cukier czyli sacharoza, to glukoza i fruktoza związane ze sobą wiązaniem α,β-1,2-glikozydowym. Natomiast syrop glukozowo-fruktozowy to też glukoza i fruktoza tyle, że z innym wiązaniem. Dzięki temu syrop glukozowo-fruktozowy m.in. nie krystalizuje, jest płynny. Z tego względu producenci chętnie stosują go w skład produktów, w których ważne jest utrzymanie płynnej konsystencji. Jednak nie ma to żadnego znaczenie dla naszego zdrowia. Enzymy obecne w naszym przewodzie pokarmowym momentalnie rozrywają wspomniane wiązanie, dlatego syrop glukozowo-fruktozwy i sacharoza (cukier) to dla naszego układu trawiennego to samo. Dodatkowo substancje te mają taki sam indeks glikemiczny oraz kaloryczność.
Podsumowując, ze zdrowotnego punktu widzenia sacharoza (cukier) i syrop glukozowo-fruktozowy jest tym samym. Nie ma sensu szukać w sklepie słodyczy z cukrem zamiast syropu glukozowo-fruktozowego, ponieważ obie substancje spożywane w nadmiarze będą nieść takie same, negatywne konsekwencje dla zdrowia. Więcej na temat cukru i syropu glukozowo-fruktozowego pod linkiem.
Piśmiennictwo:
Gwóźdź, Elżbieta. “Syrop glukozowo-fruktozowy-właściwości, skład i zastosowanie syropu glukozowo-fruktozowego.”
Cichosz, G., et al. “Syrop glukozowo-fruktozowy–zagrożenia zdrowotne.” Przegląd Mleczarski 10 (2011).
Waszkiewicz-Robak, B., ZAKŁAD ŻYWNOŚCI FUNKCJONALNEJ I. TOWAROZNAWSTWA, and WYDZIAŁ NAUK O. ZYWIENIU CZŁOWIEKAI KONSUMPCJI. “Syropy i inne słodkie składniki żywności–czy to dobre i zdrowe zamienniki cukru.” Wykład Wszechnicy Żywieniowej SGGW (2014).